Inginer tehnolog in industria cărnii

Hrănește-te bine. Și ești bine.
Aceasta este deviza sub care s-au născut, acum mai bine de 37 de ani, AAylex Group și brandul Cocorico, și care defineste perfect și astăzi modul în care se realizează orice produs și orice plan de dezvoltare din cadrul Grupului. Grupul AAylex este structurat în mai multe entități specializate, asigurând sistemul integrat de producție pentru o carne de pui naturală și sănătoasă. Grupul AAylex este 100% românesc și are peste 2000 angajați.

Responsabilități:

  • Testeaza si dezvolta retete pentru produse noi din carne si participa la lansarea acestora in piata, conform strategiei de Marketing a companiei;
  • Contribuie la imbuntatirea procesului de productie, inclusiv optimizarea costurilor si suport pentru departamentele implicate;
  • Defineste si actualizeaza in mod permanent documentatia cu privire la retete, proceduri de lucru, proces si specificatii tehnice;
  • Testeaza, selecteaza si valideaza baza de furnizori eligibili de materii prime sau materiale auxiliare, pentru a asigura continuitatea business-ului prin mentinerea stocurilor, a productiei si asigurarea calitatii si a parametrilor retetelor;
  • Participa, impreuna cu departamentul de Marketing, la testarea produselor companiei;
  • Supervizeaza procesul de productie pentru respectarea parametrilor de calitate, a normelor de consum, de materii prime si aditivi;
  • Urmareste in mod continuu evolutia consumurilor si a costurilor de productie si propune solutii de imbunatatire;
  • Se asigura de securitatea procesului de productie;
  • Coordoneaza, indruma si pregateste personalul implicat in procesul de productie cu privire la procedurile de lucru si normele procesului de productie;
  • Raspunde de integritatea patrimoniului si de buna folosire a mijloacelor si echipamentelor din zona de activitate, atat in statia pilot cat si in zona de productie (impreuna cu managerul de productie).
Experienta obligatorie:
  • Studii superioare in Ingineria produselor alimentare din carne
  • Experienta de minimum 5 ani intr-o pozitie similara in industria preparatelor din carne, care include dezvoltarea de noi produse din carne (mezeluri)
Cunostinte și aptitudini:
  • Seriozitate, responsabilitate, adaptabilitate, atitudine pozitiva;
  • Aptitudini tehnice;
  • Capacitate de analiza şi sinteza
  • Capacitatea de a lucra intr-un mediu dinamic
  • Abilitati de comunicare si cultivare a relaţiilor de parteneriat.
  • Cunostinte bune de utilizare PC;
  • Cunostinte bune de limba Engleza;
Candidatii trebuie să aiba disponibilitatea de relocare in Buzau.